Reziume.lt - įkvepiančiai darbo paieškai

Kokios specialybės paklausios šiandien ir kokios bus paklausios rytoj?

autorius: Reziume.lt
2012 metais, kaip ir keletą metų iki šiol, abiturientai Lietuvoje daugiausiai renkasi socialinės pakraipos mokslus – teisę, ekonomiką, finansus, vadybą. Šios specialybės jaunuoliams patrauklios todėl, kad jos suteikia gan plataus profilio išsilavinimą, kurį vėliau tikimasi pritaikyti pagal rinkos poreikius. Vis dėlto, tai nėra tai, ko konkrečiai dabar trūksta Lietuvos darbdaviams. Analizuojant jų pageidavimus bei įvairius darbo skelbimus, galima pastebėti, jog šiuo metu itin paklausūs technologinį išsilavinimą turintys darbuotojai, konkrečiai – programuotojai. Jų trūkumas yra pats didžiausias, o paklausa gerokai viršija pasiūlą.

Dabartiniams abiturientams, kurie renkasi, ką studijuoti, ir ateityje nori tapti paklausiais specialistais, verta paanalizuoti tai, koks yra Lietuvos valstybės oficialus požiūris. Štai Ūkio ministerija 2010–2020 m. „Inovacijų strategijoje“ pažymi, jog perspektyviausi Lietuvos pramonės sektoriai yra maisto produktų ir gėrimų gamyba, medienos ir medinių dirbinių, baldų, tekstilės gaminių, chemikalų, chemijos produktų ir cheminio pluošto gamyba. Tikėtina, jog abiturientas, pasirinkęs su šiomis pramonės šakomis susijusias studijas, neprašaus ir įgis tvirtą teorinių žinių pagrindą bei galimybę rasti darbą.

Mažesnį, tačiau taip pat plėtros potencialą turi biotechnologijų, lazerių technologijų sektoriai ir elektros bei optinės įrangos pramonė. Kaip pavyzdį galima paminėti elektros puslaidininkių gamintoją „Brolis Semiconductors“, kurie gamybą pradeda jau šių metų lapkritį bei pagal turimą technologiją savo srityje yra stipriausi pasaulyje.

Ūkio ministerija taip pat teigia, jog tarptautinėje rinkoje itin konkurencingos transporto ir logistikos paslaugos. Taigi, net ir socialines studijas besirenkantys studentai, neturėtų būti visiškai nurašyti – tikėtina, jog logistikos, transporto vadybininkų paklausa išliks nemaža. Be to, vyriausybė numačiusi dar daugiau dėmesio skirti „žaliosioms“ technologijoms, energetikos pramonei, gerovės ir sveikatingumo sritims bei kūrybos sričiai.

Šiai dienai galima pastebėti, jog didžioji dalis abiturientų vis dar turi per mažai informacijos, kad galėtų tinkamai įvertinti savo galimybes bei pasirinkti išties jiems artimą širdžiai bei potencialą turinčią specialybę, todėl daugiausiai remiasi studijų rinkoje vyraujančiomis madomis. Su šia problema ypač susiduria gabieji abiturientai, kurie mokykloje mokėsi gerai, domėjosi daugeliu sričių, tačiau taip ir nesugebėjo galutinai nuspręsti, kokią konkrečiai specialybę rinktis, kad baigus studijas netektų blaškytis darbo rinkoje.

Kokie vėjai siaučia tarptautinėje arenoje?

Abiturientai, kurie tikisi po studijų neapsiriboti Lietuvos darbo rinka bei planuoja įsidarbinti kitose pasaulio ir Europos valstybėse, turėtų atkreipti dėmesį į kitų šalių skelbiamas prognozes apie augančios paklausos specialybes.

Interneto puslapio „Business Insider“ žurnalistai, išanalizavę JAV Darbo ministerijos duomenis, sudarė trisdešimties labiausiai augančių specialybių sąrašą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Į šį sąrašą patenka tokių specialybių atstovai kaip veterinarai, sveikatos priežiūros konsultantai ir specialistai, mokslininkai medicinos srityje, burnos ir dantų higienistai, sveikatos terapeutai, šeimos santykių terapeutai ir konsultantai, plytininkai, rinkos analitikai ir konsultantai, vertėjai, renginių planuotojai, santechnikai, biomedicinos inžinieriai ir kiti.

Interneto portalas „USA Today“ taip pat paskaičiavo specialybių paklausą bei pateikė duomenis, pagal kuriuos tam tikrų specialybių poreikis augs iki 2018 metų. Į šį sąrašą patenka šie specialistai: biomedicinos inžinieriai, sveikatos priežiūros specialistai, finansų specialistai, mokslininkai medicinos srityje, odos priežiūros specialistai, burnos ir dantų higienistai, veterinarai, programinės įrangos kūrėjai, gyvenimo būdo vadybininkai ir treneriai, įvairūs terapeutai, farmakotechnikai, farmacininkai, asmeniniai sporto treneriai ir kiti.

Reziumuojant keliais žodžiais, išvada būtų tokia: dabar reikia programuotojų, o ateityje reikės įvairių sveikatos priežiūros specialistų. Kita vertus, negalima visko absoliutinti ir sprendimus geriausia priimti prieš tai išanalizavus kuo daugiau informacijos. Turint aiškų tikslą bei siekį, ką studijuoti, abiturientas nesirinks specialybės vien dėl to, kad tiesiog kažką baigtų, o pasirinks tą specialybę, kuri jam įdomi, paklausi bei kurioje jis gali geriausiai save realizuoti.

Šaltiniai: Reziume.lt informacija, www.businessinsider.com, www.usatodaueducate.com.

Kategorijos

Pasiūlymai pagal įmonę

UAB "Švarus pasaulis"

Siūlome atlikti praktiką paskutinių kursų studentams įmonės administracijoje. Praktikos metu jūs susipažinsite su įmonės procesais, veikla, kylančiomis kliūtimis, jų sprendimo būdais, raštvedyba bei d...

rodyti daugiau